Blog

Kırım Savaşı Anıtı

Kırım savaşında (1853-1856) müttefiklerin zaferini simgeleyen Kırım Savaşı Anıtı, Londra’da, St. James bölgesindedir.

1861’de dikilen bu anıtın heykeltraşı John Bell (1811-1895) olup, sanatçının en tanınmış eseridir. 

Heykel bir granit kaide üzerinde duran üç piyade muhafızdan oluşur. Dünyada bir komutanı değil de sıradan  askerleri konu alan ilk savaş anıtıdır. Bu üç muhafızın arkasında yer alan başka bir granit kaidenin üzerinde, şeref ve zaferi temsil eden kollarını açmış genç bir kadın heykeli vardır. Heykeller bronz döküm olup Sivastopol kuşatmasında ele geçirilen topların eritilmesi ile yapılmıştır.


 
Esas kaidenin her iki yanında CRIMEA (KIRIM) yazılıdır ve sağ tarafın sol üst köşesinde  heykeltraşın adı yer alır (John Bell, Sc). (Sc. Sculptor’un yani heykeltraşın kısaltılmışıdır)
 
Kaidenin sol tarafı

 
Kaidenin sağ tarafı
 
 Kaidenin sağ tarafının sol-üst köşesinde heykeltraşın adı yazılıdır (John Bell, Sc).  

Şeref ve zaferi simgeleyen genç kadın heykelinin kaidesinin iki yanında, Kırım savaşının üç önemli muharebesinin adının yazılı olduğu, yapraklarla süslenmiş birer kalkan vardır: ALMA, İNKERMAN, SİVASTOPOL
 
 
Sağ taraf
 
Sol taraf
 
Genç kadın heykelinin kaidesinin Piccadilly meydanına bakan arka yüzünde, topların üzerine oturmuş ve yapraklarla çevrelenmiş, kalkan şeklinde bir kitabe yer alır.
 
 
Anı plaketi
 
Rusya ile savaşta (1854-1856) hayatlarını kaybeden MUHAFIZ BİRLİKLERİNİN 2152 subay, astsubay ve erleri anısına.
Arkadaşları tarafından yaptırılmıştır.

Florence Nightingale ve Sidney Herbert’in heykellerine yer açmak için 1914 yılında anıt 9.1 metre geri alınmıştır.

 


Florence Nightingale’in hatırası için dikilen bu meşhur heykel Kırım Savaş Anıtı’nın bir bölümünü oluşturur. İngiliz heykeltraş Arthur George Walker (1861-1936) tarafından 1910 yılında yapılmıştır. Heykel üç kısımdan oluşur: en altta gri granit bir kaide, onun üzerinde pembe granitten ikinci bir kaide onun da üzerinde doğal ölçülerde, bronzdan yapılmış Florence Nightingale heykeli. Anıtın toplam yüksekliği yaklaşık 5 metredir. Heykel, Florence Nightingale’i ayakta ve sağ elinde bir lamba tutarken tasvir etmektedir. Üzerinde,  muhtemelen o dönem hemşirelerinin giydiği kıyafet vardır.
 


 


 Pembe renkli granit kaidenin ön-üst kısmında “FLORENCE NIGHTINGALE O.M” yazılıdır. O.M (Order of Merit’in kısaltılmış şeklidir). Order of Merit, Birleşik Krallık Liyakat Nişanı olup VII. Edward tarafından 1902 yılında, silahlı kuvvetlerde üstün hizmet gösterenleri, özellikle bilim, sanat, edebiyat veya kültür alanlarında çok başarılı olanları ödüllendirmek için tesis edilmiştir. Bu nişanı alanlara, isim ve soyadlarından sonra O.M harflerini kullanma hakkı verilmiştir.
 

 
Bu yazının altındaki yarım-kabartmada (Bas-relief) Selimiye kışla hastanesi (İstanbul)  görevlileri tarafından taşınan 3 yaralı asker ve hastane kapısında duran Florence Nightingale görülmektedir.
 


Bu kaidenin sağ tarafındaki “12 MAYIS 1820’de DOĞDU” yazısının altındaki yarım-kabartmada etrafı 13 hemşire ile çevrili, yaşlanmış  Florence Nightingale tasvir edilmiştir.

 
 
 

Arka yüzdeki yarım-kabartmada siyasiler ve generallerle konuşan Florence Nightingale görülmektedir.
 


Sol tarafta, “13 AĞUSTOS 1910’da ÖLDÜ” yazısı vardır. Onun altındaki yarım-kabartmada Florence Nightingale’in bir hekimle tartıştığı konsültasyon sahnesi yer almaktadır.
 

 

 

Kırım Savaşı Anıtının ön tarafında, Florence Nightingale heykelinin solunda, heykeltraş John Henry Foley’in (1818-1874) eseri olan Sydney Herbert’in heykeli yer alır.

Sidney Herbert, Lea 1. Baronu Herbert (16 Eylül 1810 – 2 Ağustos 1861) bir İngiliz devlet adamı, Florence Nightingale’in yakın dostu ve destekçisiydi. 1832’de  Wiltshire’dan Muhafazakar parti delegesi olarak Avam kamarasına girmiştir. Robert Peel’in başbakanlığı döneminde küçük görevlerde bulunmuş fakat 1845’te kabinenin Savaş Sekreteri (Savaş Dışişleri Bakanı) olarak atanmıştır. Bu görevi 1852-1855 yılları arasında yani Kırım savaşı sırasında da yürütmüştür. Aynı göreve 1859’da tekrar getirilmiştir. Florence Nightingale’i de İstanbul’a gönderen o’dur. Savaş’tan sonra Nightingale ile birlikte ordunun sağlık sistemini düzeltmiş ve Savaş Bakanlığında sağlık reformunu gerçekleştirmiştir.
 

Heykelin kaidesi Florence Nightingale heykelininki ile aynıdır. Kaidenin ön yüzünde "SIDNEY HERBERT" yazılıdır. Bu yazının altında yer alan yarım-kabartmada, ortada Florence Nightingale’in olduğu bir hastane sahnesi tasvir edilmiştir.
 

Kaidenin sağ tarafında bulunan “16 EYLÜL 1810’da DOĞDU” yazısının altındaki yarım-kabartmada piyade ve süvarilerin yer aldığı askeri bir sahne görülmektedir.
 

Kaidenin arkasındaki tabelada “HALKIN YARDIMLARI İLE YAPTIRILMIŞTIR, 1867” yazmaktadır.
 

Kaidenin sol tarafında “2 AĞUSTOS 1861’de ÖLDÜ” yazmaktadır. Alttaki yarım-kabartmada ise bir fabrikada top imal eden işçiler canlandırılmıştır.
 

 

 
 
 
 
 
Adres: Waterloo Meydanı, Westminster SW1
Florence Nightingale Müzesi (Londra) Sonraki Yazı