Blog

Malakof

Malakoff, Fransa’nın Ile-de-France eyaletinin, Hauts-de-Seine yönetim bölgesinde Paris’in güneyinde bulunan Antony ilçesinin bir bucağıdır.

Malakoff bucağı Paris'in yakın banliyösünde yer alır: aslında Paris'in 14. bölgesi ile komşudur. Şehir merkezine 5 km uzaklıktadır. Malakoff'un komşu belediyeleri şu şekildedir: Kuzeyinde Paris'in  14. bölgesi, güneyinde Châtillon, doğusunda Montrouge, batısında Vanves ve Clamart vardır. Bucağın alanı 2.07 km²'dir. 2017'de nüfusu 30.720 idi.
 
Malakof bucağı siyah çizgi ile sınırları belirtilmiş Paris'in hemen güneyinde kırmızı olarak gösterilmiştir.
 
Malakoff bucağı adını, Kırım Savaşı'nı bitiren son Fransız zaferinden alır.

Malakoff, Sivastopol şehrinin doğusunda  yüz metre yükseklikte bir tepenin adıydı. Bu isim,  tepenin yamacında evi olan denizci Michel Malakoff'dan gelmiştir.

Fransa'da Malakoff kulesi olarak adı geçen  yapı, gerçekte Ruslar tarafından Korniloff diye isimlendirilen  büyük bir kaleydi. Arazinin durumuna  bağlı olarak, çok düzensiz bir şekli vardı. Bununla beraber uzun kenarları 300 metre uzunluğunda olan bir dikdörtgene benzetilebilirdi. Duvarları 90 ila 150 santimetre kalınlığında idi.
 
Malakof kalesinin planı


Kalenin ortasında, eski bir kulenin (Malakoff kulesi), etrafı toprak ve zırhla çevrilmiş sadece giriş katı kalmıştı  Bu kulenin adı sonunda Fransızlar tarafından kalenin tümü için kullanılmaya başlandı.

Malakoff  tepesine 1850’li yılların başında inşa edilmiş bu kale, karadan yapılacak muhtemel bir saldırıda Sivastopol şehrini korumaya yönelikti.

Mayıs 1855'te General François de Canrobert'in yerine General Aimable Pélissier atandı ve Kırım'daki Fransız  kuvvetlerinin başkomutanı oldu.  Sivastopol kuşatması aylardan beri devam ediyor fakat bir ilerleme olmuyordu. Pélissier  Ruslara karşı baskının artırılması emrini verdi.

8 Eylül'de Fransızlar General Patrice de Mac-Mahon tarafından mükemmel şekilde koordine edilen bir saldırı sonucunda Malakoff kalesini ele geçirmeyi başardılar. Kalenin düşeceğini anlayan Ruslar surları tahrip ettikten sonra kaçtılar. Üç gün sonra, Sivastopol şehri de  teslim oldu.
 

Sivastopol kahramanca savunulmuş olsa da,  kuşatma ve saldırı birçok müttefik askerin  hayatına mal olsa da, Sivastopol'un düşüşü Rusya'nın Kırım Savaşı'ndaki yenilgisinin başlangıcı olacaktı.

Pélissier, Malakoff kalesinin ele geçirilmesinin ödülü olarak 12 Eylül 1855'te ikinci İmparatorluğun ilk Mareşali oldu. Ayrıca Malakoff Dükü ünvanını da aldı.
 
Malakoff kalesinin fethi - Horace Vernet 1858

Horace Vernet (1789-1863), General Mac-Mahon'un yönettiği muharebeyi yani Kırım Savaşı'nın en görkemli ve en belirleyici gününü tuval üzerine yağlı boya ile canlandırmıştır.

Rus askerleri ve Zuav cesetlerinin toplar arasında yattığı yıkık Malakoff kalesinin bulunduğu  tepede, yanında yardımcıları Albay Lebrun ve Kaptan Borel, General Mac-Mahon onu selamlayan bir İngiliz subayı ile konuşuyor. En üstte, onbaşı Eugène Lihaut mermilerin delik deşik ettiği generalin bayrağını tepeye dikiyor.

Savaştan kısa bir süre sonra, Alexander Chauvelot adında bir girişimci Vanves'da Kırım Savaşı'na adanmış bir eğlence parkı oluşturdu ve burada Malakoff kulesinin benzerini alçıdan  inşa etti. Çevrede oturanlar "Malakoff'ta yaşadıklarını" söylemeyi alışkanlık haline getirdiler. Sonunda Malakoff 1883'te Vanves'tan ayrılan yeni bucağın adı oldu. Aynı yıl Paris'i Versay'a bağlayan demiryolu üzerinde açılan  Vanves-Malakoff istasyonu bu ayrılığı perçinledi. Malakoff kulesi, 1870 yılında Almanların Parisi kuşatması sırasında düşman topları için referans noktası olduğu gerekçesi ile yıktırıldı.

 
1870'ten önce eğlence parkındaki Malakoff kulesi
 
Bugünün Malakof'unda Malakof kulesinin tam yerinin 3D rekonstrüksiyonu
Fotoğraf malakoff-patrimoine.fr/François Berthelot

 11 Kasım 1918 meydanı ve belediye binası

 Camélinat bulvarı
 
Danton sokağı
 
Raymond Fassin sokağı
 
Guy Môquet sokağı
Adres: Ile de France, Hauts-de-Seine, Antony, Montrouge, 92240
Kırım Sokağı Önceki Yazı
Vanves-Malakoff tren istasyonu Sonraki Yazı