Blog

KIRIM KİLİSESİ

Kırım Kilisesi ya da Kırım'ı Anma Kilisesi (İngilizce: Crimean Memorial Church ya da Christ's Church) İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde, İngilizlerin Kırım Savaşı'nın ardından bu olayın anısına yaptırdıkları bir Anglikan kilisesidir.

Kırım savaşının bitiminden sonra İngiliz askerleri İngiltere’ye döner dönmez, Londra’da, harbe katılan ve hayatını kaybeden askerler anısına İstanbulda bir kilise yapılması fikri ortaya atılmış ve bunun için yardım toplanmaya başlanmıştır.

Bir proje yarışması açılmış ve yarışmayı William Burgess  isimli mimar kazanmıştır. William Burgess Waltham manastırı restorasyonu ve Cork’ta bulunan Saint-Fin-Barre katedralini yapan ünlü bir mimardı. Fakat daha sonra jüri kararını değiştirmiş ve kilise’nin, ileriki yıllarda Londra adalet sarayını da inşa edecek olan, George Edmund Street (1824-1881) tarafından yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu değişikliğin nedeni, muhtemelen yarışma jürisinin arzuladığı Victoria dönemini yansıtan neo-gotik bir kiliseyi, bu mimari stile ilgi duymayan Burgess’ten çok, ilgi duyan G.E.Street’in gerçekleştireceği düşüncesiydi.
Önceleri bir Rum mezarlığının bulunduğu bu arazi, Sultan Abdülmecit tarafından Kırım Savaşı anısına yapılacak kilise için İngilizlere verilmiştir.Temeli, 19 Ekim 1858’de İngilizlerin Osmanlı imparatorluğunda yaklaşık 50 yıl görev yapan elçisi Lord Stratford de Redcliffe Cannig tarafından atılmıştır. İnşaata 1864 yılında başlanabilmiş ve kilise  22 Ekim 1868’ de ibadete açılmıştır. Kilise dikdörtgen biçiminde olup Malta’dan getirilen taşlarla yapılmıştır. Kapısının üzerinde bağlı-sollu iki küçük çan kulesi bulunur.

Dar ve yüksek olan orta sahın’ın tabanı kahverengi-siyah karolarla döşenmiş olup, sol yan tarafta bulunan küçük bir girintide yekpare mermerden yapılmış vaftiz teknesi bulunur. Tahta bir asma katta bulunan org 1911 yılında İngiltere’de yapılmıştır. Bu asma kata gene İngiltere’de imal edilen döküm bir merdivenle çıkılır.

       
Adres: Şahkulu Mahallesi, Serdar-ı Ekrem Cd. No:83, 34425 Beyoğlu/İstanbul
SELİMİYE KIŞLASI Sonraki Yazı