Blog

Eupatoria sokağı

Eupatoria sokağı, Paris'in 20. bölgesinde yer alan  bir yoldur. Julien-Lacroix sokağı No.2 ter (ter, aynı numaranın 3. kez tekrarı anlamına gelir) ile başlar ve La Mare sokağı No.1'de sonlanır. Ménilmontant'daki Notre-Dame-de-la-Croix kilisesinin kuzey cephesi  boyunca uzanır.
 
Eupatoria sokağı. Solda Notre-Dame-de-la-Croix kilisesi

160 metre uzunluğunda ve 8 metre genişliğinde olan, eski Belleville bucağında "Alma sokağı" adı altında 23 Ekim 1852 tarihli bir kararname ile açılan bu yol, şu anki adını 24 Ağustos 1864 tarihli bir kararname ile aldı.

Eski ismi de  Kırım Savaşı ile ilgiliydi.  Sokağın isminin değiştirilmesinin nedeni, o tarihlerde Paris'te  bir Alma Köprüsü, bir Alma Meydanı ve bir de Alma caddesi (1918'de "George V " adını alan cadde) olmasındandı.

Eupatoria veya Yevpatoria, Sivastopol'un kuzeybatısında bulunan, Karadeniz kıyısında bir Kırım şehridir.
 
Kırım haritası

Yaklaşık olarak 7. ila 10. yüzyıl arasında, Yevpatoria bir hazar beldesiydi. Hazar dilinde, adı muhtemelen Güzliev  (güzel ev) idi. Daha sonra Kuman'lara (Kıpçak), Moğollara, en sonunda da Kırım Hanlığı'na bağlandı. Bu dönemde şehir Kırım Tatarları tarafından Kezlev, Osmanlılar tarafından da Gözleve olarak anılmaktaydı. Ortaçağ Rusya'sında kullanılan Kozlov adı, Kırım Tatarlarının kullandığı Kezlev adının Ruslaştırılmış şeklidir.

Kezlev 1783'te, Kırım'ın tamamını ilhak eden Rus İmparatorluğu'na bağlandı. 1784’te adı resmen Eupatoria oldu.

Yevpatoria, 14 Eylül 1854'te Kırım Savaşı'nın başında İngiliz, Fransız ve Türk birliklerinin karaya ayak bastığı yerdi.  Şehir, Müttefik birlikleri tarafından kısa bir süre işgal edildi (1854). Ancak bu şehrin şöhreti,  hücuma kalkan Rusların Osmanlılar tarafından bozguna uğratıldığı   17 Şubat 1855 tarihindeki Yevpatoria muharebesinden gelir.
 
Fransız ve İngiliz birliklerinin Kalamita koyuna çıkmaları 14 Eylül 1854.
 Ortada mareşal Saint-Arnaud beyaz atının üzerinde askerleri selamlamakta. 
Félix-Joseph Barrias (1822-1907), Versay sarayı koleksiyonu 1859

Yevpatoria'daki Türk birlikleri 35.000'den fazla askerle oldukça güçlü olmasına rağmen, Rus general Stepan Krulev 17 Şubat 1855'te  onları beklemedikleri bir saldırı ile gafil avlamayı düşündü. Türk garnizonlarının karşı saldırısı ve müttefik filosunun (Fransız-İngiliz) denizden bombardımanı karşısında planı suya düştü. 750 askerini kaybeden Krulev, geri çekilme emri veri. Böylece müttefikler Rus ordusunun şehri geri almasına izin vermedi. Yevpatoria'ya  yapılan bu saldırı, 1855 kışında Kırım Savaşı'nın en önemli askeri hareketiydi. Bu başarısızlık, Rus kara ve deniz kuvvetlerinin başkomutanı Amiral Aleksandr Sergiyeviç  Mençikov'un görevden alınmasına yol açtı ve muhtemelen, savaştan birkaç hafta sonra ölen Çar I. Nikola'nın da ölümünü hızlandırdı.
 
Frédéric Adolphe Yvon'un  (1817 - 1893) fırçasından Yevpatoria muharebesi
 
Aleksandr Sergiyeviç Mençikov (1787 - 1869)
Franz Krüger'in yağlı boya tablosu (1851)
Ermitaj müzesi


Eupatoria (Yevpatoria) sokağının ve daha sonra da  Eupatoria (Yevpatoria) geçidinin isimleri bu muharebeden sonra verildi.


 
Adres: 20. arondisman Paris
Kırım Sokağı Önceki Yazı
Eupatoria geçidi Sonraki Yazı